Печен чипс од компири на четири начини

Како да направите печен чипс од компири на четири различни начини? Подготовката е навистина едноставна, исечете ги компирите на тенки кругови, ставете ги во подлабок сад и додадете ги потребните состојки.

Во првиот начин се додава масло, по една лажица црвен пипер, чили во прав, кафеав шеќер, лук во прав, црн пипер и сол. Сето тоа добро измешајте го и наредете ги круговите компир во тепсија. Печете половина час на 175 степени. Вториот начин е сличен, но со додавање на столчени крекери од сирење наместо зачини. Во третиот начин круговите компир стојат половина час во оцет. Потоа ги цедите компирите и додавате една лажица сол, црн бибер и печете. Четвртиот начин може и да експериментирате со микс од зачини, сецкано младо лукче, сол, црн пипер. 

реклама

Рецепти

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Нови видеа

play_arrow

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more
play_arrow

Голема експлозија и во Русија

Read more
play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Read more
play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more
play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more
play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Read more
play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more
play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more
play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more
play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more
play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more
play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Read more