Печен чипс од компири на четири начини

Како да направите печен чипс од компири на четири различни начини? Подготовката е навистина едноставна, исечете ги компирите на тенки кругови, ставете ги во подлабок сад и додадете ги потребните состојки.

Во првиот начин се додава масло, по една лажица црвен пипер, чили во прав, кафеав шеќер, лук во прав, црн пипер и сол. Сето тоа добро измешајте го и наредете ги круговите компир во тепсија. Печете половина час на 175 степени. Вториот начин е сличен, но со додавање на столчени крекери од сирење наместо зачини. Во третиот начин круговите компир стојат половина час во оцет. Потоа ги цедите компирите и додавате една лажица сол, црн бибер и печете. Четвртиот начин може и да експериментирате со микс од зачини, сецкано младо лукче, сол, црн пипер. 

реклама

Рецепти

Совршена орео торта од 4 состојки

Read more

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Нови видеа

play_arrow

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more
play_arrow

Пингвини во посета на музеј

Read more
play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за серијата „Friends“

Read more
play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Read more
play_arrow

Раперот Свормз удри во автобус и го уништи неговото Ferrari

Read more
play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Read more
play_arrow

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more
play_arrow

Погледнете како да направите прекрасна градина на покривот на вашата зграда

Read more
play_arrow

Работа од дома, фејл компилација

Read more
play_arrow

Италијанското знаме го разубави миланското небо

Read more
play_arrow

Корона-робот дезинфицира по индиските улици

Read more