Печени кременадли со круши

Ако сте љубители на кременадли, ви го препорачуваме овој необичен и вкусен рецепт.

Состојки:

Две кременадли

Две круши

Чаша сок од портокал

Две лажици кафеав шеќер

Лажица путер

Свеж рузмарин

Маслиново масло

Сол, бибер

Начин на подготовка:

Во поголема тава загрејте масло и пржете ги кременадлите од секоја страна, за да се карамелизираат. Префрлете ги во тавче за печење и посолете ги.

Крушите исечете ги на половина и наредете ги околу месото.

Во средина ставете путер, прелијте со сок од портокал и кафеав шеќер. На врвот ставете рузмарин, покријте со фолија и печете на 180 степени. Потоа откријте ја фолијата и печете уште 15-20 минути.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Запечени тиквички со мелено месо и моцарела

Read more

Како да направите кајгана како професионалец?

Read more

Идеја за десерт: Лава колач

Read more

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе