Печурки во кремаст сос од павлака и кашкавал

Печурките може да се подготват на милион начини, а овој е еден од најдобрите рецепти отри вкусот е - да го цитираме Чендлер - перфекција.

Печурките можете да ги послужите како прилог или како главно јадење. Направете прилог од печурки во кремаст сос од павлака за готвење и кашкавал. Вака подготвените печурки можете да ги послужите со месо, но и со салата.

Потребни состојки:
  • 400 гр печурки
  • 150 гр чери домати
  • 1-2 чешниња лук
  • 200 мл павлака за готвење
  • малку беби спанаќ
  • 50 гр кашкавал
  • магдонос
  • масло
  • сол
  • бибер
Подготовка:

Добро исчистете ги печурките, но немојте да ги миете. Доволно е да ги исчистите со крпа. Потоа истурете малку масло во тавата и пропржете ги печурките цели. Кога ќе бидат готови додадете ги чери доматите исечени на половинки и измешајте. Потоа додадете ситно сечкан лук, измешајте и по една минута прелијте со павлаката за готвење. Посолете и побиберете, промешајте и динстајте додека не почне да врие. Кон крајот додадете спанаќ и рендан кашкавал, па повторно сè убаво измешајте. Оставете уште неколку минути на шпорет, а потоа посипете со сечкан магдонос и послужете.

Remote video URL
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Рецепти

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Како да испечете вкусен и крцкав леб во тенџере?

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Лажна пица од тост леб готова за 10 минути

Read more
 

Магазин

Петте најздрави овошја со малку шеќер

Читај повеќе

Кето диетата може да го забрза формирањето на „зомби“ клетки

Читај повеќе

Зошто се менува бојата на очите на бебињата и кога се случува тоа?

Читај повеќе

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Читај повеќе

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Читај повеќе

Доматите имаат еден многу опасен несакан ефект: Некои луѓе не треба да ги јадат

Читај повеќе

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Читај повеќе

15 особини кои ги имаат најретките и најпосебнитe луѓе

Читај повеќе

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Читај повеќе