Педесетина актери конкурираат за наградата „Ристо Шишков“

Струмица, 4 септември 2019 (МИА) – Педесетина актери од десет претстави од театри од Бугарија, Хрватска и Северна Македонија ќе конкурираат за единствената награда за високо актерско остварување на 27 издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, што традиционално се одржува во Струмица.

Наградата се состои од златен медалјон со ликот на патронот на фетивалот, актерот Ристо Шишков, како и парична награда од 1.500 евра.

Завесата на сцената во НУЦК „Антон Панов“ ќе ја кренат актерите од Драмски куклен театар Враца, Бугарија со претставата „Убавицата и принцот“, по новелата „Сонот на чичкото“ на Достоевски, во драматизација и режија на Николај Полјаков.

Фестивалот традиционално почнува на 8 септември, Денот на независноста на Република Северна Македонија и ќе трае до 12 овој месец.

Директорот на ФКТ „Ристо Шишков“, Ванчо Ристов Патриков изјави дека и ова фестивалско издание на љубителите на театарот им нуди богата програма со интересни театарски постановки, а секој ден ќе се одржуваат и разговорите на тркалезната маса за одиграните претстави.

Фестивалската жири комисија ќе ја предводи ланскиот лауерат, актерот Благоја Чоревски, а членови се професорот Коло Вандов од Бугарија и режисерот Драган Јаковлевиќ од Србија

Фестивалот е финансиски помогнат од министерството за култура и општина Струмица.

реклама

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Култура

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Read more

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Read more

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Read more

Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Read more

Вести

Вербални и материјални докази презентирани на рочиштето за „Монструм”

Читај повеќе

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Читај повеќе

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Читај повеќе

Шест лица повредени, од кои едно потешко, при судир на три возила во Тетово

Читај повеќе

Приведено лицето што нападна лекар на Клиниката за токсикологија

Читај повеќе

Санкционирани 346 возачи во Скопје: 150 за пречекорена брзина, 28 мотоциклисти

Читај повеќе

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Читај повеќе

Уапсена жена заради испратено писмо со отров до Белата куќа

Читај повеќе

Орбан отворено навива за победа на Трамп на изборите во САД

Читај повеќе