Педијатри советуваат како да препознаете воспаление на слепо црево кај децата

Воспаление на слепото црево е всушност оток и инфекција и претставува итен случај.

И кај возрасните, и кај децата потребно е да се реагира на првите симптоми и да се побара лекарска помош. Кога слепото црево ќе се блокира, бактериите се шират и многу често може да предизвикаат опасна инфекција.

Воспалението на слепото црево (апендицит) не е заразна состојба, а најчесто ги погодува децата и тинејџерите. Иако ретко, понекогаш може да се појави кај доенчиња.

Првите знаци на воспаление на слепо црево често се малку покачена температура и болка во долниот дел на стомакот. Како што објаснуваат педијатрите, овие болки најчесто се засилуваат. Ако детето чувствува абдоминална болка, родителите треба да обрнат внимание и на преостанатите знаци кои може да укажуваат на апендицит. Тоа се:

  • висока температура
  • ненадејно губење на апетит
  • гадење и повраќање
  • дијареа
  • отечен стомак.

Ако болката постепено се шири низ стомакот и е многу интензивна, тоа може да значи и дека пукнало слепото црево, предупредуваат педијатрите. Во овој случај, често се јавува телесна температура над 40 степени Целзиусовии бара итна лекарска интервенција.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Здравје

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе