Пејачот Ар Кели осуден на 30 години затвор

Американскиот пејач Ар Кели е осуден на 30 години затвор поради принудување жени и деца на проституција, пренесе BBC.

Исто така, казнет е со 100.000 евра. Mоментално се соочува со одвоени кривични пријави во други три случаи.

Пејачот ја користел неговата слава за да намами жени и девојчиња на проституција. Сексуалното злоставување траело повеќе од две децении.

Судијката Ен Донели во текот на изрекувањето на пресудата сооошти дека ги принудувал жртвите да прават „одвратни работи“ и дека многумина од нив „заболеле од неизлечливи болести“. Донели ја изрече казната по сослушување на неколку негови жртви кои сведочеа како Кели ги експлоатирал низ годините.

Пејачот не се обрати на изрекувањето на казната.

Судот исто така утврди дека незаконски ја собрал документацијата потребна во 1994 година да се ожени со раперката Алаја, која тогаш имаше само 15 години.

Педесет и петгодишниот пејач минатата година беше осуден за рекет и трговија со секс на судење кое за првпат им даде можност на жртвите да проговорат затоа што претходно биле игнорирани само затоа што се Афроамериканци.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Музика

Рита Ора се омажи во тајност и го смени презимето

Read more

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Во претстојната епизода конечно ќе се открие како The Simpsons ја предвидуваа иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за третиот дел од полскиот филм полн со секс сцени

Читај повеќе
  • play_arrow

Стивен Сигал, како пион на Путин, снима документарен филм за војната во Украина

Читај повеќе

По медениот месец, Лопез и Афлек направија пауза „за да не се изгуби магијата“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 грешки во Harry Potter филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Џејсон Момоа после тренинг се опоравува во замрзнувач полн со мраз

Читај повеќе

Рита Ора се омажи во тајност и го смени презимето

Читај повеќе
  • play_arrow

9 август 1986, последниот концерт во живо на „Квин“ со Фреди Меркјури

Читај повеќе

Џон Малкович ќе гради филмски студија во Скопје во кои ќе се снимаат холивудски филмови

Читај повеќе