Пеле го именува Роналдо за најдобар на денешницата

Бразилската легенда го откри својот избор кога се работи за најдобар играч на денешницата. Но, на сите времиња? Само еден е најдобриот.

Кој е најдобриот фудбалер на сите времиња? Меаца? Пушкаш? Гаринча? Пеле? Марадона? Платини? Зидан? Тешко прашање со уште потежок одговор.

Да се споредуваат играчи од различни епохи е како да се движите помеѓу паралелни светови. Подобро е да се направи поделба. Токму затоа, еден од најдобрите на сите времења, големиот Пеле, претпочита да направи избор на тоа кој е најдобар во денешно време.

„Многу е изедначено, но ми се чини дека денеска Кристијано Роналдо е најстабилен, најконстантен и барем десет години наназад е на истото ниво“, вели Пеле.

Статистиката на Португалецот е импресивна, но мора да се напомене дека и самиот фудбал е драстично променет од 60-тите кога жареше и палеше Пеле. Токму поради тоа Пеле го одбра Ронално за најдобар во денешно време, но доколку мора да одбере на сите времиња, тој нема дилеми.

„Морам да ја кажам вистината: моите родители ја затворија фабриката, нема да има повеќе никој кај Пеле“, интригантно вели бразилската легенда.

Едсон Аранчис ду Насименту, денеска има 79 години, а трипати на Бразил му ја носеше титулата светски шампион (1958, 1962 и 1970) во четирите Мундијали на кои играше. За разлика од него, Роналдо настапи на исто толку Мундијали, но најдалеку што стигна е четвртото место во 2006.

Затоа, пак, Роналдо има континентална титула од ЕУРО 2016, додека Пеле никогаш не ја освои Копа Америка, настапи само еднаш, во 1959 кога беше втор зад Аргентина.

реклама
sa.jpg

Студенти по медицина протестираа против Законот за медицински студии

Read more
Новиот Samsung Notebook 9 Pen лаптоп доаѓа со 15-инчен екран

Новиот Samsung Notebook 9 Pen лаптоп доаѓа со 15-инчен екран

Read more
Најпродавани книги во Македонија за 2019 година

Најпродавани книги во Македонија за 2019 година

Read more
Потврден 41 нов случај на COVID-19, починаа пациенти на 36 и 25 години

Потврден 41 нов случај на COVID-19, починаа пациенти на 36 и 25 години

Read more

Фудбал

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Read more

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Спорт

  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе