Пеле или Меси? Кој има повеќе голови?

По неговиот гол број 644 во дресот на Барселона постигнат минатата недела против Ваљадолид, светот му честиташе на Лионел Меси за тоа што стана најдобриот стрелец во историјата на еден клуб.

Но, тоа беше така сѐ до 26 декември кога бразилски Сантус на Twitter сподели текст во кој тврди дека рекордот на Пеле е многу поголем од оној кој му се припишува, односно дека има постигнато 1.019 голови во дресот на овој клуб од истоимениот град.

URL

Тоа повторно ја отвори старатa рана, колку голови има Пеле навистина постигнато?

Во ова видео HITC Sevens тврдат дека еднаш засекогаш ја решиле загатката.

Remote video URL
Тагови
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Фудбал

Седум клубови со платен список „полесен“ од платата на Лео Меси

Read more

Почетино: Мбапе ќе ги надмине Меси и Роналдо

Read more

Седум одлични фудбалери кои дремат на клупа сезонава

Read more

Како блесна ѕвездата на Фил Фоден?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Седум клубови со платен список „полесен“ од платата на Лео Меси

Читај повеќе

Почетино: Мбапе ќе ги надмине Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум одлични фудбалери кои дремат на клупа сезонава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како блесна ѕвездата на Фил Фоден?

Читај повеќе

Солскјер и Шо се спасија од казни

Читај повеќе

Легендарниот кошаркар Миленко Савовиќ почина од коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Готи: Несторовски тренира како да е дете од младинскиот тим

Читај повеќе

Јован Стојоски единствен македонски атлетичар на претстојното ЕП во сала

Читај повеќе