ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Пеле им честиташе на Меси, Мбапе и на Мароко

Најдобриот бразилски фудбалер на сите времиња, 82-годишниот Пеле, му ја честиташе на аргентинскиот капитен Лионел Меси освоената титула светски првак, но во објавата на Instagram не ги заборави францускиот напаѓач Килјан Мбапе и репрезентацијата на Мароко.

„Честитки за Аргентина! Диего сега сигурно се смее“, напиша Пеле, алудирајќи на аргентинската фудбалска легенда, Диего Армандо Марадона, кој почина пред две години, а во 1986 на Мундијалот во Мексико ја предводеше Аргентина до втората титула светски првак.

На возраст од 35 години Лионел Меси конечно успеа да го повтори успехот на Марадона со Аргентина, постигнувајќи два гола во вчерашното финале против Франција.

„Денес, фудбалот раскажа уште една приказна, како и секогаш, на прекрасен начин. Меси ја освои светската титула, како што му доликува на неговиот развој и подем“, порача Пеле.

Легендарниот Бразилец, притоа, не го заборави ниту Мбапе, кој на Мундијалот во Катар беше прв стрелец со 8 гола, од кои три ги постигна во вчерашното финале, а беше прецизен и во пенал-рулетот.

„Мојот драг пријател, Мбапе, постигна 4 гола во финалето. Каков подарок беше да се гледа оваа спектакуларна иднина на нашиот спорт“, наведе Пеле, кој за крај упати комплименти и за мароканската репрезентација, која заврши четвртопласирана на Мундијалот во Катар.

„Не можам да не му честитам на Мароко на исклучителниот настап. Прекрасно беше да се гледа како Африка блеска“, напиша Пеле. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pelé (@pele)

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фудбал

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Read more

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе