Пелистер го „украде“ голманот Кизиќ од Вардар

Младиот и талентиран голман од лето ќе застане помеѓу стативите на битолскиот клуб.

Фото: РК Вардар 1961 Скопје

Еурофарм Пелистер одлучи да пазари во најголемиот ривал, Вардар. Битолчани денеска се пофалија дека потпишале четиригодишен договор со Марко Кизиќ кој по крајот на актуелната сезона се сели во градот на конзулите.

„Младиот голман на македонската репрезентација, Марко Кизиќ, е нов ракометар на Еурофарм Пелистер за периодот од јуни 2021 до јуни 2024 година. 20-годишниот Кизиќ потпиша договор со битолскиот клуб и ќе ја зголеми конкуренцијата на голманската позиција“, соопшти Еурофарм Пелистер.

Кизиќ, роден скопјанец, е дете на Вардар. Висок е 190 сантиметри, а тежок 89 килограми. Веќе има настапи за сениорската репррезентација на Македонија за која дебитираше уште во 2019 година, а има искуство и од Лигата на шампионите и СЕХА лихата играјќи за „Црвено-црните“.

‼️🍀💣Марко Кизиќ потпиша тригодишен договор со Еурофарм Пелистер Младиот голман на македонската репрезентација, Марко...

Posted by RK Eurofarm Pelister on Thursday, April 15, 2021
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Ракомет

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Read more
Фото: РФМ

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Read more

Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Read more

Кизиќ, Костески и Младеновиќ не се на списокот за мечот со Финска

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе