Пендаровски: Ги знам и лажните и реалните анкети и најреално кажувам дека ние сме победници на 8 мај

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа беше меѓу граѓаните на Општина Центар од кои побара поддршка на изборите во првиот и во вториот круг за државата да продолжи по вистинскиот пат.

Одговарајќи на прашање од публиката, Пендаровски истакна дека се согласува со неговата противканидатката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, дека таа можела да направи сѐ што тој не направил.

„Може ќе ве изненади одговорот, јас се согласувам со неа. Јас никогаш не сум го кочел патот на Македонија кон Европа, таа ќе го кочи. Јас никогаш не сум ги нарушил меѓуетничките односи и мирот во државата, таа ќе го направи тоа. Јас никогаш не сум ветил дека ќе амнестирам насилници од 27 април, таа ќе го направи тоа“, порача Пендаровски.

Осврнувајќи се на анкетите, Пендаровски пред присутните порача дека тој ги знае сите анкети, и оние лажните и реалните, и дека според сѐ, тој ќе биде победникот на 8 мај.

„Јас ги знам сите анкети. И знам кои се лажни, тоа се најчесто оние што ги продуцира најголемата опозициона партија, и ги знам оние кои се реални. И најреално ви кажувам дека ние сме победници на 8 мај“, истакна Пендаровски.

Remote video URL

Кандидатот за претседател додаде и дека тој бил првиот кој понудил дебата со сите седум учесници, но што се однесува до дебата на јавниот сервис, Пендаровски изрази резерва поради неодмнешната афера со истражувањата на јавното мислење.

„За дебатата на МРТВ веќе имам резерва. Значи, ако е точна оваа афера што излезе пред неколку дена дека има наводно документи кои докажуваат дека од штабот на најголемата опозициона партија организирале Центар за продукција на лажни вести и политичка пропаганда контра нас и дека главен, надлежен за таа пропаганда и лажни вести е актуелниот директор на МРТВ, јас мислам да почекаат додека надлежните органи не ја расчистат таа афера. Можеби не е точна таа афера, можеби се тие фалсификат, ама прво нека ја расчистат па потоа нека викаат на дебати“, посочи Пендаровски повикувајќи ги присутните на 24 април да го дадат својот глас за бројот 1.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Македонија

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Read more

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Read more

Левица: Минирањата на Бехтел и ЕНКА оштетија црква од XIX век

Read more

Милошоски: Во новата влада најверојатно ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе