Пендаровски: Судски совет се избрука

Коректна е одлуката на холандскиот амбасадор да го стави во мирување проектот планиран за реализација со Судскиот совет по сите случувања таму, смета претседателот Стево Пендаровски. Очекува неговата постапка да ја следат и другите амбасадори и не смета дека се проблем членовите што тој ги предложил.

„Мислам дека проблемот со судскиот совет е многу поголем отколку тие двајца кои по мој предлог ги избра Собранието. Јас тука бев предлагач. За жал целата постава на овој Судски совет прилично се избрука во очите на македонската јавност. Во таа насока мислам дека е сосема коректна изјавата на холандскиот амбасадор да повлечат проект кој имаа намера да го спроведуваат со членовите на Судскиот совет. Би сакал да видам не само од холандската амбасада туку и од неколку други амбасади во Скопје да ги повлечат своите проекти и парите кои ги даваат, не само на Судскиот совет туку и на невладини организации и медиуми кои очигледно сите овие години наназад работат со европски пари а против Европа“, рече претседателот Пендаровски.

Холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп, во интервју за РСЕ кажа дека поради последните случувања со разрешувања и назначувања во Судскиот совет, тој ќе го стави во мирување проектот планиран со оваа институција, вреден милион евра за зајакнување на ефикасноста, транспарентноста и отчетноста. Амбасадорот за преседан ги смета последните случувања во Судскиот совет.

Remote video URL
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Македонија

Чекална во Центар

Read more

Сончево време со температура до 35°C

Read more

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Read more

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе