Пентагон сè уште нема докази дека вонземјани ја посетиле Земјата

Нова иницијатива на Пентагон за истражување на извештаите за НЛО досега не најде докази дека вонземјани ја посетиле Земјата, изјавија високи американски воени претставници.

Но, напорите на Пентагон да истражува необични неидентификувани објекти, без разлика дали се во вселената, на небото или под вода, резултираа со стотици нови извештаи кои сега се истражуваат, велат официјалните лица. Сепак, досега не е пронајдено ништо што укажува на постоење на интелигентен вонземски живот.

„Досега не сум видел ништо во тие документи што сугерира дека имало посета на вонземјани, несреќа на вонземјани или нешто слично“, рече Роналд Моултри, потсекретар за одбрана за разузнавање и безбедност.

Шон Киркпатрик, директор на новата Канцеларија за решавање на аномалии на сите домени (AARO) на Пентагон не ја исклучи можноста за живот во вселената, нагласувајќи дека пристапува кон истражувањето користејќи научен метод.

„Јас само ќе кажам дека ја структурираме нашата анализа да биде многу темелна и ригорозна. Ќе разгледаме сè“, рече Киркпатрик на првата прес-конференција по формирањето на ААRО во јули.

„Како физичар морам да го применам научниот метод и ќе ги следам податоците и науката каде и да водат.

Повеќе од 140 неидентификувани воздушни феномени забележани во последните 18 години

AARO се фокусира на необјаснета активност во близина на воени локации, ограничен воздушен простор и други области од интерес, со цел да се идентификуваат потенцијалните безбедносни закани за американските воени операции и националната безбедност.

Во извештајот на владата минатата година се документирани повеќе од 140 случаи на неидентификувани воздушни феномени од 2004 година. Сите до еден - инцидент кој му се припишува на голем балон - се необјаснети и се предмет на студија, се вели во извештајот.

За останатите 143 случаи, извештајот вели дека има премалку податоци за да се заклучи дека се работи за егзотични воздушни системи развиени од американската влада, компанија или странска сила како Кина и Русија.

Извештајот за 2021 година вклучува некои неидентификувани воздушни феномени веќе откриени во видеото на Пентагон со мистериозни објекти кои се движат со брзина и на начини надвор од познатата технологија.

Конгресот усвои нацрт-закон за трошоците за одбрана

Киркпатрик рече дека оттогаш се документирани уште неколку стотици случаи. Точната бројка ќе биде објавена наскоро, но висок функционер на морнарицата во мај изјави дека вкупниот број пријавени случаи веќе достигнал 400.

Американскиот Конгрес оваа недела усвои нацрт-закон за одбранбени трошоци со кој се повикува Пентагон да подготви извештај за податоците што американската влада ги собирала за НЛО од 1945 година.

„Тоа ќе биде навистина голем истражувачки проект“, рече Киркпатрик, додавајќи дека Конгресот сака ААRО да ги истражи сите документи, дури и оние со највисоки класификации за кои знаат само неколку луѓе.

Воздухопловните сили на САД, во претходната истрага наречена Project Blue Book, која беше склучена во 1969 година, составија листа од 12.618 забележувања, од кои 701 беа предмети кои официјално се сметаат за неидентификувани.

Во 1994 година, воздухопловните сили објавија дека ја завршиле истрагата за инцидентот во Розвел во 1947 година во Ново Мексико. Тој тврди дека материјалите пронајдени во Розвел се во согласност со теоријата дека се работи за пад на балон, како што американската војска отсекогаш го објаснувала настанот и дека ниту еден документ не укажува дека таму биле пронајдени тела на вонземјани или вонземски материјали.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе