ПРЕМИЕР ЛИГА 2022/2023

Пеп: Го испија цел алкохол, па покажаа зошто се шампиони

Предводникот на „Граѓаните“ му честиташе на Брајтон за ремито против старо-новиот шампион, но и ги пофали своите играчи.

Заостанатиот натпревар од 32. коло на Премиер лигата се одигра синоќа, а Манчестер Сити гостуваше кај Брајтон и одигра 1:1. Сити поведе преку Фил Фоуден во 25. минута, а во 38. минута израмни Парагваецот Хулио Енсисо.

Англиските новинари забележаа дека двата тима одиграле прилично симпатичен и забавен натпревар, иако имаше само два гола, а два, по еден за двата тима, беа поништени од ВАР,

„Благодарам многу, мислам дека тоа е најголем комплимент и за Брајтон и за нас. Двата тима сакаа да играат со топка и без топка, двата тима покажаа желба и агресивност, дадоа извонредни голови, особено младиот Енсисо. Беше тоа навистина добар натпревар, му честитам на Брајтон што заслужено си обезбеди место во Лига Европа. Тоа 100% го заслужија поради начинот на кој играат“, изјави Пеп Гуардиола.

Тој особено ги пофали своите играчи оти одигра така добро по големото славје за освоената титула во Премиер лигата збогатено со многу алкохол.

„Играчите на Манчестер Сити покажаа зошто се шампиони. Само 48 часа откако го испија целиот алкохол во Манчестер, дојдовме овде и одигравме добар натпревар. Затоа сме шампиони. И тоа трае. Овие играчи веќе долги години покажуваат нешто посебно“, додаде.

Remote video URL

Манчестер Сити до крајот на сезоната има шанса да освои уште два трофеја. На 3 јуни на „Вембли“ ќе го игра ФА куп финалето против лутиот градски ривал Манчестер Јунајтед, а една недела подоцна, на 10-ти, ќе го игра големото финале од Лигата на шампионите против миланскиот гигант Интер во Истанбул.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Фудбал

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Read more

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Read more

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Read more

Винисиус му го „пукнал филмот“ на Тони Крос

Read more
 

Спорт

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Читај повеќе

Винисиус му го „пукнал филмот“ на Тони Крос

Читај повеќе

Борусија Дортмунд договори засилување од 40 милиони евра

Читај повеќе

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

УЕФА потврди - Бразилката Анита ќе пее на финалето во Истанбул

Читај повеќе