Пеп: Има еден играч кој не би го продал ни за 500 милиони евра

Пеп Гвардиола недвосмислено се изјасни кој е единствениот играч на Манчестер Сити од кој никогаш не би се откажал.

Неговото име е Фил Фоден. Младиот репрезентативец е голема надеж на англискиот фудбал. Во Сити дојде кога имаше девет години, а за првиот тим дебитираше акко 17-годишник во 2017 година.

„Не му понудивме договор онака случајно. Тој е единствениот фудбалер кој никогаш не би го продал, не постои понуда што ќе го однесе подалеку од нас. Не би го продале ни за 500 милиони евра“, рече легендарниот Пеп.

„Фил не оди никаде. Фил е Сити Нема ни да носиме играчи за неговата позиција, тој е нашиот нов волшебник по заминувањето на Давид Силва.“

Во Англија често го критикуваат Гвардиола дека 19-годишниот напаѓач не игра колку што би требало. Оваа сезона во Премиер лигата имаше сѐ на сѐ 10 минути игра.

Фоден успеа да забие гол во победата од 2:0 против Динамо во ЛШ.

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Фудбал

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Read more

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Read more

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Read more

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Read more

Спорт

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Читај повеќе

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Скопски Шкупи почна со тренинзи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Читај повеќе

Ништо и од Големата награда на Холандија

Читај повеќе