ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Пепе Реина: Се преплашив кога поради COVID-19 не можев да дишам

Шпанскиот голман го сподели своето страшно искуство борејќи се со коронавирусот. Еден момент смртно се преплашил бидејќи цели 25 минути бил не можел да дише.

Пепе Реина е еден од играчите во Премиер лигата кои се заразени со коронавирусот. Сезонава е резервен голман на Астон Вила и има сано 6 настапи,

„Ја добивам битката со коронавирусот. Најтешкиот период беше кога не можев повеќе да дишам, тие 25 минути кога загубив кислород беа најтешките во мојот живот“, изјави Реина во интервју за италијанските медиуми.

„Кога ги почувствував првите симптоми од вирусот бев многу уморен. Треска, сува кашлица и главоболка која не престануваше - едноставно цело време имав чувство дека сум изморен“.

Реина бранеше за Шпанија на пријателскиот натпревар во Скопје во 2009 година. Тогаш Шпанија ја совладаа со Мкаедонија со 2:3 иако со двата гола на Горан Пандев водевме на полувреме со 2:0.

„Единствениот пат кога навистина се исплашив беше кога разбрав дена немам повеќе кислород: бескрајни минути на страв бидејќи одеднаш грлото ми се затвори. Поради тоа првите 6-8 дена ги поминав во четири ѕида“, вели тој.

Поради она што го пребродил, на 37-годишниот Реина сега не му е грижа кога повторно ќе се најде на зелениот терен. Сака само вирусот да биде победен.

„Фудбалот сега назадува. И навистина, не ми е гајле за тоа. Здравјето на секој е над сѐ. Ќе бидам фан на играњето кога сѐ ќе се врати во нормала, кога секој ќе биде безбеден“, заврши Шпанецот.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Фудбал

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Read more

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Read more

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Read more

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе