Перес: Ако сметате дека Суперлигата е мртва, не сте во право

 

Претседателот на Реал Мадрид и претседател на Европската Суперлига, Флорентино Перес останува уверен во проектот за новото натпреварување.

Според него, досега никој не го напуштил списокот на учесници, и покрај изјавите.

– Не се плашиме од одмазда од УЕФА или ФИФА. Ако мислите дека Суперлигата е мртва, апсолутно не сте во право. Досега никој не ја напушти Суперлигата. Никој не плати провизија за ова. Потпишаните договори се обврзувачки. Клубовите од Премиер лигата не можат само да си заминат. Ние нема да поднесеме тужби, но тоа се сериозни луѓе и заедно ќе најдеме решенија, изјави Перес за „Ел Ларгуеро“

На 19 април беше објавена Суперлигата. Нивно учество тогаш потврдија: Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Реал, Барселона, Атлетико, Милан, Интер и Јувентус.

Флорентино Перез, кој има слична функција во мадридскиот клуб, стана претседател на лигата.

Вчера, управата на Суперлигата одлучи да го прекине проектот по одбивањето на англиските клубови да учествуваат на турнирот.

 
реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Фудбал

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе