Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перес, ја спореди кошаркарската Евролига со проектот за европската фудбалска Суперлига, истакнувајќи дека идејата, која во фудбалот не заживеа, во кошарката е секојдневие.

– Во кошарката играме во домашно првенство и во Евролига и сè е во ред. Евролигата е формирана со клубови од Грција, Турција, Русија … и кошаркарскиот тим на Баерн, исто така, се натпреварува. Овој проект е важен, во кошарката веќе е спроведен во дело и никој не се бунтуваше. Евролигата ја спаси европската кошарка, рече Перес во интервју за шпанското радио Cadena SER.

Реал Мадрид, на чие чело е Перес, беше меѓу 12-те клубови кои ја формираа фудбалската Суперлига од затворен тип, а по големиот притисок од фудбалската јавност и острото противење од УЕФА и навивачите ширум Европа, проектот Супер лига траеше неполни 72 часа.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Кошарка

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Read more

Вестбрук постави рекорд во НБА лигата со најмногу трипл-дабл

Read more

Вестбрук дојде до 181. трипл-дабл и влезе во НБА историјата

Read more

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе