Перес и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перес, и неговиот колега од Барселона, Жоан Лапорта, потпишаа „договор за ненапаѓање“, објави шпанскиот весник Marca.

Челниците усно се договориле дека нема да „ловат“ играчи од ривалскиот клуб за да спречат ситуација во која интересот на конкурентот се користи како аргумент во преговорите за продолжување на договорите.

Исклучок од договорот се фудбалерите на кои им истекуваат договорите. Истиот договор беше постигнат и за играчите на младинските селекции.

На денот на Ел Класико во шпанскиот Суперкуп, 12 јануари, имаше информации за интересот на Реал Мадрид за дефанзивецот на Барса Роналд Араухо.

Лапорта, свесен за договорот, се сврте кон Перес, а тој ја демантираше оваа информација.

Во исто време, договорот не се однесува на трансфер целите на двата клуба од други тимови, на пример, напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Холанд.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе