Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Првиот човек на Реал Мадрид и воедно и првиот претседател на европската Суперлига, Флорентино Перес проговори за конфликтот меѓу дванаесетте најбогати клубови и УЕФА.

Според него, големите тимови едноставно мора да ги зголемат своите приходи и со тоа ќе профитираат и сите останати европски клубови.

Перес вели дека неговиот Реал Мадрид, како и Челзи и Манчестер Сити нема да бидат исфрлени од Лигата на шампиони, како што се спомнува откако клубовите официјално ја формираа Суперлигата. Тој вели дека такво нешто едноставно е невозможно.

„Сто проценти сум сигурен дека Реал Мадрид, Манчестер Сити и Челзи нема да бидат исфрлени од Лигата на шампиони. Тоа не е возможно. УЕФА има монопол и треба да биде потранспарентна. Сакаме да го зачуваме фудбалот за наредните 20 години, сега е време на сериозна опасност. Победникот од Лигата на шампиони ќе добие 120 или 130 милиони евра, а со Суперлигата би заработувале многу повеќе“, вели Перес.

Тој потврди дека челниците на новата лига сигурно ќе разговараат со УЕФА и ќе им објаснат зошто фудбалот треба да се движи кон „подобар пат“.

„Ќе разговараме со УЕФА и тоа јасно го пишува во нашето соопштение, ние мора да разговараме бидејќи има уште пет слободни места за Суперлигата. Тие работеа на новиот формат на Лигата на шампиони, но тоа за мене е неразбирливо. Сакам да го спасам фудбалот, главна атракција се натпреварите на големите тимови. Фудбалот е како пирамида и оние кои најмногу заработуваат ќе можат да купат играчи за повеќе пари и со тоа и тимот ќе заработува повеќе. Ако големите тимови не заработуваат, тогаш помалку ќе заработуваат и оние помалите“, објасни Перес.

Тој истакна дека на фудбалерите кои ќе бидат дел од Суперлигата нема да им биде забрането да играат за репрезентацијата, бидејќи тоа едноставно нема да се случи.

URL
реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Фудбал

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе