Перу прогласи вонредна состојба поради денга, десетици илјади заразени

Перу прогласи вонредна здравствена состојба во поголемиот дел од земјата бидејќи топлотниот бран и обилните дождови доведоа до пораст на случаите на денга.

Бројот на смртни случаи од вирусот во јужноамериканската земја се искачи на 32 оваа година, изјави во понеделникот министерот за здравство Цезар Васкез. Вкупниот број на случаи се искачи на 31.300 во првите осум недели од годината, рече Васкез.

Перуанската влада го одобри предлогот за прогласување вонредна здравствена состојба во понеделникот, изјави Васкез за новинарите неколку часа откако прогласи дека епидемијата на денга е „неизбежна“.

„Има 20 региони, од 25, каде што ќе биде прогласена здравствена вонредна состојба поради денга“, додаде тој.

Декларацијата ги зголемува ресурсите за здравствени услуги во погодените области.

URL
Болеста ја пренесуваат комарци

Денгата, која главно се пренесува со каснување од заразени комарци, предизвикува симптоми како треска, гадење, повраќање, замор и болки во телото. Повеќето случаи забележани досега во Перу се на северот на земјата, каде болниците се веќе преполни.

„Времето создаде совршена почва за комарците да се размножуваат побрзо и да станат почест вектор на болеста“, рече Васкез.

Минатата година во Перу од денга треска починале 428 лица, а според официјалните податоци биле заразени 269.216.

Од 2023 година, нацијата на Андите се соочува со високи температури и обилни дождови поради временскиот феномен Ел Нино, кој го загреа морето во близина на брегот на Перу.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе