Перуански археолози откриja околу 30 гробови од пред ерата на Инките

Перуански археолози открија околу 30 гробови што датираат од пред времето на Инките, на гробишта што им припаѓаат на народот Чанкај, група која ги населувала долините на централниот брег на Перу од 1000 до 1500 година.

Новооткриените гробови стари 800 години им овозможија на експертите да научат повеќе за малку проучената култура на Чанкај, изјави за Reuters археологот од Универзитетот во Сан Маркос, Пjeтер Ван Дален.

Археолозите од Универзитетот во Сан Маркос работат на гробница што припаѓа на предколумбиската култура Шантај, пронајдена на гробишта на планината Макатон во северно-централната долина Хуарал, Перу.

„Во последната година откривме повеќе од 2.000 ископини на различни гробишта од културата Чанкај“, додаде тој.

Снимки покажуваат како археолозите на гробиштата чистат прашина од вазни со различни форми.

Откопаните гробови им припаѓале на луѓе од различни општествени класи, според Ван Дален, кој истакна дека некои биле пронајдени до пет метри под површината и припаѓале на елитата на народот Чанкај.

Remote video URL
реклама

Наука

Зошто Сонцето не може да ја загрее вселената?

Read more

Откриена незамисливо голема црна дупка

Read more

Десетте најголеми црни дупки откриени досега

Read more

На Сонцето се појави огромна шуплина: Дали моќен соларен ветер се движи кон Земјата?

Read more
 

Гик

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Читај повеќе

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Читај повеќе

Колку долго човек може да остане буден?

Читај повеќе

Креативни начини како подобро да го организирате вашиот фрижидер

Читај повеќе

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Читај повеќе

Откриена планета голема колку Јупитер, но со густина поголема од олово

Читај повеќе

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Читај повеќе

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Читај повеќе

Virgin Orbit се откажа од вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените

Читај повеќе