Пешачка медитација - најголемиот фитнес тренд за 2021 година

А.С.
/ 21.07.2021 / 17:22

Не мора да бидете совршено смирени за да го доведете вашето тело во состојба на целосен мир и хармонија. Се чини дека е можно да медитирате и при движење.

Многу форми на движење можат да бидат медитативни, а тоа вклучува одење, возење ролери и многу повеќе.

Пешачката медитација е физички активен начин на медитација.

„Дизајнирана е да ги синхронизира телото и умот и да ни даде шанса да се поврземе со природата и околината“, вели тренерот Веилин Ву.

Наместо да медитирате со затворени очи во вашата соба или на тераса, излезете и согорувајте калории додека сте фокусирани на вашето тело и дишете.

„Медитацијата во движење во основа значи да се фокусираш на она што го правиш во моментот, а не на твојата цел или дестинација“, објаснува Bustle.

На пример, фокусирајте се на земјата под вас.

„Бидејќи телото е во движење, фокусот станува движење на телото, а не на умот“, додава менаџерот за програмирање апликации за медитација Вилијам Фаулер.

Инструкторот по јога Рос Рејбурн се согласува дека медитацијата со пешачење е одличен начин да се заобиколат дразбите што се јавуваат при нормална медитација, односно во моментот кога ќе ги затворите очите.

Ву вели дека десеминутна сесија еднаш неделно е доволна за да го задржите стресот подалеку вас.

„Пронајдете место каде што ќе можете мирно да одите без премногу расеаност. Започнете да одите, фокусирајте се на сегашноста, на вашето физичко движење, на вашата околина и одете“, советува тој.

Можете исто така да ставите слушалки во ушите и да слушате подкасти за медитација.

Пешачката медитација има придобивки како што е елиминирање на стресот и наплив на ендорфин. Покрај тоа, тоа ќе ве исполни со енергија и ќе ви помогне да останете во форма и да бидете во склад со себе и со вашите чувства.

Remote video URL
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Фит

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more

Невролог: Мозокот сака вежбање

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе