Песна на Metallica после 36 години доби популарност благодарение на Netflix

„Metallica“ е најновиот добитник од популарноста на серијата „Stranger Things“ на Netflix. Нивната песна „Master of Puppets“ од 1986 година стигна до 40-то место на Billboard's Hot 100 за прв пат од нејзиното објавување пред 36 години.

Извадок од изведбата на „Master of Puppets“ во „Stranger Things“

Насловната песна од нивниот трет студиски албум неодамна беше претставена во финалето на четвртата сезона на „Stranger Things“. Во една сцена, Еди Мансон (го игра Џозеф Куин) изведува гитарско соло на песната.

Минатата недела „Metallica“ сподели изјава во која им се заблагодарува на креаторите Мет и Рос Дафер што ја направија „Master of Puppets“ толку истакната во серијата.

Remote video URL

„Неверојатна чест е да се биде толку голем дел од патувањето на Еди и повторно да се биде во друштво на сите други неверојатни уметници вклучени во серијата“, напиша бендот.

Вистинското гитарско соло изведено во оваа епизода го снимил Тај Трухило, син на басистот на „Metallica“, Роберт Трухило.

URL

Напливот на новите слушатели на „Metallica“ ја следи зголемената популарност на песната на Кејт Буш од 1985 година „Running Up That Hill“, која беше претставена како тема за четвртата сезона на „Stranger Things“.

Буш даде серија (обично ретки) изјави за успехот во враќањето на синглот, кој се искачи на 8. место на Hot 100 на Billboard, означувајќи го нејзиниот прв топ 10 сингл во САД.

„Running Up That Hill“ претходно се искачи на 30-то место на своето деби во 1985 година, а исто така го достигна и 1. место на британската топ-листа за синглови

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Музика

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Read more

Бритни Спирс се враќа на музичката сцена со дует со Елтон Џон

Read more

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram и ги налути обожавателите

Read more

Песна на Metallica после 36 години доби популарност благодарение на Netflix

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Новата серија на Netflix од 165 милиони долари ги воодушеви критичарите: Вистинско ремек дело

Читај повеќе

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Читај повеќе

Warner Bros потврди: Ќе се снима Joker 2

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајката на Стифлер откри дека благодарение на American Pie спиела со 200 партнери

Читај повеќе

Скорсезе ќе снима нов филм со Леонардо Дикаприо

Читај повеќе

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе нов трејлер за Andor, новата Star Wars серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за новата серија Partner Track на Netflix

Читај повеќе

Првиот сопруг на Џеј Ло откри интимни детали и порача: Бракот со Бен е осуден на пропаст

Читај повеќе