Песочно торнадо „проголта“ боливиски судија

Фудбалски нисколигашки натпревар е хит на интернет откако се појави снимка на која песочно торнадо го лови судијата на теренот.

Пред почетокот на натпреварот, додека играчите на двата тима се подготвуваат за традиционалното поздравување, изненадно песочно торнадо влегува на теренот и создава хаос.

Сите фудбалери почнуваат панично да бегаат, но еден од судискиот тим немаше среќа и беше уловен од торнадото.

URL

За работи за атмосферски феномен познат како песочен вртлог кој иако потсетува на мало торнадо, е далеку од такво и неговата разорна моќ е мала и затоа генерално не предизвикуваат материјална штета. Сепак, имало случаи кога ветерот во центарот на вртлогот достигнувал брзина од околу 60 километри на час, што не е безопасно.

Се јавува како резултат на ненадејно подигнување на топол воздух од земјата кон тесен џеб на поладен воздух во височините. Обично е краткотрајна појава која може да достигне висина до 100 метри.

Тагови
реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Чек дис аут

Само во Германија: Велосипедистите добија мост со подно греење

Read more

Олимписка носталгија: Реликвиите од ЗОИ Сараево 1984

Read more

Може ли да ја победите најсилната жена во светот?

Read more

Десет теории за универзумот што ќе ве држат будни ноќе

Read more
 

Магазин

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои овој август ќе имаат проблеми во љубовната врска

Читај повеќе

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Читај повеќе