Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

НАСА соопшти дека во наредните денови покрај Земјата ќе минат пет астероиди. Нема место за паника, астероидите ќе минат на безбедна оддалеченост.

Во текот на викендот покрај Земјата ќе минат два астероиди, 2021 MU1 и 2020 ML, на оддалеченост поголема од 4,3 милиони километри.

Идната недела покрај нашата планета ќе минат уште три астероиди. На 13 јули се очекува да минат 2020 KJ7, 2009 OSS и 2020 MQ, на оддалеченост од 4,5, 6,74 и 6,43 милиони километри.

Само за споредба, Месечината од Земјата е оддалечена 385.000 километри. Системот Sentry го идентификуваше астероидот 2012 HG2, кој се заканува со најблиско минување односно со најголем ризик од судир, пишува Russia Today.

Потенцијалниот судир се очекува меѓу 2052 и 2119 година. Најрано би се случил на 12 февруари 2052 година, но шансите за тоа едноставно се премали. Дури и да биде на пат кон Земјата, најверојатно ќе согори во атмосферата.

Тагови
реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Вести

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Read more

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Read more

Гик

  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе