Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Се ближиме до крајот на 2023 година, а производителите веќе кажаа кои модели нема да ја дочекаат следната година.

Овде дадовме краток преглед, односно само пет модели кои или повеќе нема да се произведуваат, или нивниот модел од 2024 година ќе биде последен во серијата.

Пишете ни во коментар дали сме испуштиле некој модел од листата, како и кој најмногу ќе ви недостига.

Audi R8

Audi по 17 години се збогува со спортскиот модел R8. Се базира на моделот Lamorghini Gallardo, а првиот прототип се појави на саемите во Женева и Франкфурт во 2003 година. Официјално беше претставен во 2006 година во Париз.

Audi TT

Audi TT заминува во историјата по цели 25 години. Овој спортски автомобил опстојуваше две и пол децении, откако производителот одлучи дека неговото време истече. Последниот модел во Велика Британија ќе биде Final Edition, додека во САД проштален модел е RS Heritage Edition.

Ford Fiesta

Седмата генерација на Fiesta сè уште може да се најде во Европа, но на тоа завршува оваа година. Ford планира да ја замени Ford Fiesta со нова, 100% електрична верзија на кросоверот Puma.

Kia Rio

Овој автомобил се продава на глобално ниво од 1999 година, а моделот од 2024 година ќе биде последен од ваков вид. Интересно е што тој е еден од најевтините автомобили во САД, со почетна цена од околу 18.000 долари.

Mercedes-Benz C-Class Coupe/Cabrio

Оваа година ќе биде последна за C-Class, и за кабриолет и за купе верзиите. Минатата година класата А влезе во историјата, а се чини дека оваа линија на автомобили на Mercedes нема да опстане ниту во 2023 година.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Авто новости

Audi го одложи електричниот седан, A8 останува во продажба

Read more

Maserati го претстави новиот GranCabrio

Read more

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Read more

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Read more
 

Автомобили

Audi го одложи електричниот седан, A8 останува во продажба

Читај повеќе

Maserati го претстави новиот GranCabrio

Читај повеќе

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Читај повеќе

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Читај повеќе

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Читај повеќе

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Читај повеќе

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Читај повеќе

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе