Пет бонтон правила за однесување во ресторан што треба да ги знае секоја жена

Б.С.Б.
/ 15.09.2022 / 14:14

Дали е важно како се однесуваме на јавно место или треба да си бидеме свои, па да се однесуваме како што сме навикнати по дома?

Секогаш е убаво да се види жена која ги познава основните правила на однесување и ги почитува. Ана Беј е една од ретките која често споделува корисни совети и бонтон правила за учтиво однесување во ресторан или на друго место.

Таа е моден експерт како и познавач на убавото однесување. На социјалните мрежи често споделува  неколку манири кои треба да ги познава секоја жена кога оди во ресторан или кога е поканета на ручек или вечера.

Првиот совет се однесува на распоредот за чаши за вино на маса. Таа секогаш треба да стои пред вас, веднаш до чашата со вода и никако поинаку.

Вториот совет се однесува на тоа, доколку нарачате салата никогаш не би требало да ја сечете. Се случува листовите од марула да бидат поголеми, но тие се јадат така како што се послужени. Секогаш може да ги свиткате на половина за полесно да ги изедете, а доколку не сакате некој да ви гледа во уста додека јадете, советува да ја покриете устата со другата рака.

Третиот совет се однесува на начинот на кој мачкате намаз или сос на леб. Ана советува дека никако не треба да земете поголемо парче леб, туку да откинете помало и да го намачкате.

Четвртиот совет се однесува на водата, додека ставате вода немојте да бидете себични. Прво наполнете ја чашата на партнерот, а потоа вашата. На тој начин покажувате дека сте грижливи.

И на крајот, Ана укажува на навики на кои повеќето жени свесно или несвесно ги прават на маса, а тоа е поправање на шминката. За таа намена постои бања, во спротивно воопшто не е дамски бидејќи масата е наменета за јадење.

Погледнете го видеото со деталните бонтон правила за учтиво однесување во ресторан:

Remote video URL
Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Стил

Најсекси бабата на светот ја откри тајната за привлечниот изглед

Read more

Британскиот Vogue прв пат одбра маж за на насловна

Read more

Пет бонтон правила за однесување во ресторан што треба да ги знае секоја жена

Read more

Најбизарните креации од Модната недела во Њујорк

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе