Рецепти

Пет брзи оброци кои секој треба да знае да ги подготви

31. јануари 2019 - 16:58 | К.З.

Постојаното брзање низ густиот распоред во денот понекогаш знае да ви го одземе времето до тој степен што немате време ниту да јадете, а камоли да мислите на рецепти за подготвување на следниот оброк. За среќа, ние имаме неколку предлози за вас.

Секој одговорен човек е потребно да знае барем неколку рецепти за оброци кои може да ги подготви за да си причини уживање, но и за да не остане гладен. Ова се пет од нив, кои не само што се едноставни за подготвување, туку се и многу здрави и вкусни.

Пилешка супа со зеленчук

Да почнеме од наједноставното – супа. Нема никаква филозофија во подготвувањето супа, но оваа пилешка супа со зеленчук е посебна, бидејќи е многу здрава и вкусна. Рецептот за неа можете да го најдете ТУКА.

Сендвичи

Ако постојано се мислите што да понесете на работа следниот ден, зошто да не пробате да си направите здрави сендвичи? Тие се брзи за подготовка, вкусни и можете да ги носите со вас до работа, на излет или едноставно да ги консумирате дома. Неколку рецепти за вкусни и здрави сендвичи можете да најдете ТУКА, а потоа можете да ги подготвите и да ни пишете дали ви се допаѓаат.

Брзи шпагети

Тестенините се секогаш тука кога немате време да готвите подолго време, а рецептот за овие тако шпагети вели дека тие се подготвуваат за само 30 минути. Кликнете ТУКА, направете ги чекорите од рецептот и за само половина час ќе имате вкусен оброк на масата.

Пилешко месо

Постојат огромен број рецепти со пилешко месо. А знаете зошто е тоа така? Бидејќи пилешкото месо е вкусно, здраво, лесно за готвење и е одличен извор на протеини. Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за него, кликнете на линкот ТУКА, каде можете да најдете и неколку рецепти за подготвување на пилешко месо.

Мусака од шампињони

Мусаката е традиционално јадење во Македонија и повеќето домаќинства ја подготвуваат на свој начин. Еден од нашите омилени рецепти е мусака од шампињони, кој можете да го најдете ТУКА, а е одличен за сите оние љубители на храна кои сакаат печурките да ги ставаат во секој оброк.

Коментирај