Пет едноставни вежби за намалување на болките во грбот

М.С.
/ 01.12.2021 / 15:07

Болките во грбот можат да ви пречат во извршувањето на секојдневните активности.

Предолгото седење во канцеларија или дома може да предизвика деформитет на половината, кифоза, кои често се проследени со болка.

Кифозата е воочлива особено во седечка положба. Оваа состојба предизвикува силна болка во рамената и грбот и го отежнува секојдневното функционирање.

Најчестите причини се предолго седење односно недоволно физичка активност. Стресот, премалку сон и недоволно одмор може да предизвикаат болки во грбот.

Погледнете го видеото со пет вежби кои ќе ви помогнат да ја олесните болката и да го подобрите држењето на телото.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 💪NaNa 💪 (@nana_health)

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Фит

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Read more

Ослободете се од стресот за 20 минути со помош на овие јога вежби

Read more

Авара докажа дека она што го гледаме на социјалните мрежи е искривена реалност

Read more

Зошто на некои луѓе им е тешко да ослабат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе