Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Ф1
А.С.
/ 21.09.2022 / 18:51

Холандскиот возач на Ред Бул Рејсинг, Макс Верстапен е актуелен шампион во Формула 1, а оваа сезона е на добар пат да ја одбрани таа титула. До крајот на првенството може да собори дури пет рекорди.

Број на бодови

Ривалот за титулата на Верстапен од минатата година, Луис Хамилтон, моментално го држи рекордот за најмногу освоени бодови во една сезона. Британецот собра 413 бода во сезоната 2019 година, кога се возеше 21 трка. Годинава можно е да се освојат максимални 160 бода до крајот на сезоната, а земајќи ги предвид бодовите за најбрзите кругови и бодовите од спринтерските трки, Макс може да го собори рекордот на Хамилтон.

Бодовна разлика помеѓу шампионот и второпласираниот возач

Во 2013 година Себастијан Фетел ја освои титулата шампион во Ф1 и имаше 155 бода повеќе од Фернандо Алонсо. Макс има можност да направи уште поголема разлика во шесте преостанати трки во споредба со неговиот најблизок придружник.

Победничка серија

Фетел запиша девет победи по ред во 2013 година, победувајќи на секоја трка меѓу Белгија и Бразил. Верстапен моментално има пет победи во низа и е во перспективна форма.

Број на победи во една сезона

Верстапен во тековната сезона забележа 11 победи и е на пат да го собори рекордот кој моментално го држат Себастијан Фетел и Михаел Шумахер, а тоа е 13 победи.

Најбрзи кругови

Михаел Шумахер и Кими Раиконен имаат по 10 најбрзи кругови во една сезона, а Верстапен моментално е на пет. Ова е тежок предизвик за оваа година, но математички сè уште е можно да се постигне.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Ф1

Хамилтон без победа сезонава, но со плата од 46 милиони евра

Read more

15 неверојатни иновации во Ф1 

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Read more
 

Спорт

Меси најави: Во Катар ќе биде моето последно Светско првенство

Читај повеќе

Станковиќ нов тренер на Сампдорија

Читај повеќе

Македонската фудбалска репрезентација на 65. место на ФИФА ранг-листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејзбол навивач се фрли преку ограда обидувајќи се да фати историски хоум-ран

Читај повеќе

Повеќе не ја кријат врската: Тоти конечно се појави со новата девојка

Читај повеќе

Бразилскиот тренер-силувач осуден на 109 години затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Милан направи премногу грешки против Челси

Читај повеќе

Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Читај повеќе

Се степаа играчи на Голден Стејт Вориорс, ќе летаат и казни

Читај повеќе