НОВИ ИЗМЕНИ НА КРИВИЧНИОТ ЗАКОНИК

Пет години затвор за величање на воени злосторници во БиХ

Во Босна и Херцеговина вчера стапија на сила измените на Кривичниот законик, со кои се пропишува казна до пет години затвор за лицата кои ги негираат воените злосторства и ги величаат нивните сторители.

Одлуката, што на 23 јули ја наметна високиот претставник на меѓународната заедница, Валентин Инцко, беше објавена завчера во Службениот весник на БиХ и автоматски стана валидна денеска.

„Кој јавно ќе одобри, негира, грубо ќе го минимизира или ќе се обиде да го оправда делото геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство утврдено со правосилна пресуда, ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години“, стои во измените на Кривичниот законик.

Оние што ќе ги наградуваат осудениците, исто така, ќе одат во затвор

Исто така, се пропишува дека со затворска казна од најмалку три години ќе се казнат лицата кои доделуваат признание, награда, споменик, какво било потсетување или каква било привилегија или слично на лице осудено за геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство или назначуваат јавен објект, како што се улица, плоштад , парк, мост, институција, институција, општина или град, населба и маало или слично, или регистрира име на лице осудено за геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство, или на кој било начин величи лице осудено со правосилна пресуда осуда за геноцид, злосторство против човештвото или воено злосторство.

Веднаш откако Инцко ги изрече овие одлуки, Обвинителството на БиХ потврди дека веднаш ќе формира случај и ќе започне гонење на лица кои ги прекршуваат новите законски одредби.

Највисоките претставници на Република Српска најавија дека нема да се придржуваат кон овие законски одредби, а Парламентот на ентитетот утре треба да го разгледа специјалниот предлог -закон со кој експлицитно ќе се забрани спроведување на наметнатата одлука на високиот претставник. Тие, исто така, планираат да донесат закон со кој ќе се казни до три години затвор за нарушување на угледот на РС и нејзините народи, и ќе се однесуваат на луѓе кои го квалификуваат ентитетот како геноциден ентитет.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Регион

Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Read more

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Read more

Услови за влез во Грција до 1 октомври

Read more

Земјотрес во Албанија почувствуван и во нашата држава

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Јајце за Макрон

Читај повеќе

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Читај повеќе

Кина сака да го намали бројот на абортуси од „немедицински причини“

Читај повеќе

Доларот ослабна, цените на нафтата пораснаа

Читај повеќе

Пандемијата го намали очекуваниот животен век најмногу од Втората светска војна наваму

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе

Македонки уапсени во Србија заради лажирање на вакцинација

Читај повеќе

Бесплатен јавен превоз за скопјани е едно од решенијата за модерен главен град на Данела Арсовска

Читај повеќе

Становите од поранешна ЈНА ќе може да се откупуваат, барањата се поднесуваат до 15 јануари

Читај повеќе