Пет грешки поради кои никогаш нема да ослабете

А.С.
/ 02.02.2023 / 16:57

Губењето вишок килограми не е воопшто лесна задача, бара многу труд, труд и упорност.

Како што објаснува фитнес тренерот и регистриран диететичар Викторија Брејди, ако правите одредени работи, никогаш нема да изгубите тежина, без разлика колку е здрава вашата исхрана или колку напорно вежбате.

Не размислувате за тоа што јадете

Брејди вели дека јадењето големи порции или честото грицкање во текот на денот се сигурни начини несвесно да се спречи каков било напредок во слабеењето. Зошто? Со овие навики, тешко е да се внимава на внесот на калории, што може да доведе до прејадување.

„Без разлика дали грицките се сметаат за здрава опција или не, премногу од која било намирница може да стане лоша работа. Наместо тоа, практикувајте контрола на порциите за да можете да следите колку калории внесувате во текот на денот и да го минимизирате прејадувањето“, додава диететичарката.

Често прескокнувате оброци

Ова е уште една од навиките кои го забавуваат процесот на слабеење. Прескокнувањето на оброците го става телото во она што е познато како режим на преживување, објаснува Брејди, што значи дека вашето тело ќе се обиде да ги задржи сите калории што ги внесувате за да ја зачува многу потребната енергија.

„Гладот ​​ве тера да изберете лоша храна како брза храна, бидејќи тоа е најбрзата опција за оброк“, додава таа.

Пиете газирани или алкохолни пијалоци

Иако е во ред да пиете газиран пијалок или чаша вино одвреме-навреме, ако редовно уживате во овие пијалоци, повеќе му нанесувате штета отколку корист на вашето тело. Имено, овие пијалоци се полни со шеќер и калории и придонесуваат за дебелеење, предупредува Брејди.

Не се одмарате доволно

Не ја потценувајте моќта на добар ноќен одмор и закрепнување после тренинг. Колку помалку одморате, толку е поголема веројатноста да се спакувате со вишок килограми, како што покажа неодамнешното истражување, објаснува Брејди.

„Ако му недостига одмор, вашето тело не може да се опорави, што ја нарушува хормоналната рамнотежа и предизвикува зголемен апетит, бидејќи телото има тенденција да копнее за јаглехидрати и храна богата со калории кога има ниска енергија. Исто така, важно е да имате денови за одмор ако вежбате многу, бидејќи во спротивно може да го зголемите ризикот од повреда“, додава таа.

Приоритет ви е вежбањето пред исхраната

Вежбањето е клучно за секоја програма за слабеење, но треба да има здрава рамнотежа помеѓу рутината за вежбање и исхраната, објаснува диететичарката, додавајќи дека дури 80 отсто од губењето килограми се заснова на тоа што го јадете, додека 20 отсто се заснова на тоа што правиш, односно колку вежбаш..

„Без разлика колку долго или напорно вежбате, ако вашата исхрана е богата со калории, нема да изгубите тежина. Треба да согорите повеќе калории отколку што внесувате. Затоа, за да изгубите тежина, треба да се фокусирате на вашата исхрана исто како и на потрошувачката на калории“.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Фит

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Read more

Пет причини зошто не губите килограми, а се трудите да слабеете

Read more

Кое е најдобро време да јадете јаглехидрати, како леб и тестенини?

Read more

Митови за вежбањето при бременост: Дали трудниците треба да вежбаат?

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе