Пет грешки со кои си го уништувате автомобилот

Многу возачи свесно или несвесно прават грешки во однос на автомобилот, не му го обезбедуваат она што му е потребно, па секој пропуст се враќа како бумеранг.

Тогаш најчесто страда паричникот, бидејќи секој пропуст и ненавремено реагирање на крајот се плаќа двојно.

Ова се петте најголеми грешки со кои го уништувате автомобилот.

Го игнорирате алармот за проверка на моторот

Сијаличката што трепка и ви кажува „Check engine“ (Проверете го моторот) не е минливо предупредување што важи денес, а утре не. Слушајте го вашиот автомобил.

Нередовна замена на маслото и филтрите

Моторното масло за автомобилот е како крвта за човечкото тело. Клучно е за правилно работење и во никој случај не е препорачливо да се надмине фабрички пропишаниот интервал за замена. Истото важи и за филтрите.

Ја запоставувате проверката на гумите

Хроничниот недостаток на пари е причината зошто многумина не се грижат за староста и состојбата на гумите, туку се фокусираат само на длабочината на профилот.

Го прескокнувате интервалот за сервисирање

Производителот со причина го пропишал распоредот на потребни сервиси и обемот на работи што треба да се средат во автомобилот, затоа не импровизирајте.

Не одржувате хигиена во автомобилот

Уште во градинка нè учеа дека чистотата е половина здравје. Истото важи и за автомобилот.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Авто новости

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Read more
 

Автомобили

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави електричниот Berlingo, наскоро во продажба

Читај повеќе