Пет изненадувачки несакани ефекти од прекумерно јадење лубеница

Летото е во полн ек, а со тоа и сезоната на совршено слатки и сочни лубеници. Покрај бројните летни намирници кои можат да нè освежат и да ни обезбедат нутритивно богатство, лубеницата е една од најпопуларните поради мирисот, вкусот и леснотијата за консумирање, како и нејзината пристапна цена во екот на сезоната.

Овошје или зеленчук?

Ова вкусно овошје е околу 92% вода и припаѓа на семејството на тикви, кое вклучува и други членови како тиква и краставица, меѓу другите. Лубеницата е уникатна затоа што се смета и за овошје и за зеленчук, иако во пракса најчесто се смета за овошје. Не само што има прекрасен вкус, туку нуди и бројни придобивки за здравјето и убавината. Не содржи масти и е одличен извор на витамини А, Б6 и Ц, содржи калиум и корисни растителни хемикалии како ликопен и цитрулин.

Содржината на влакна во лубеницата ја прави неверојатна храна за слабеење. Ова овошје со црвено месо е познато по многуте корисни ефекти кога се јаде во умерени количини, но што ќе се случи ако ја консумирате во големи количини?

Експертите велат дека консумирањето премногу лубеница има многу несакани ефекти

И покрај нејзините извонредни придобивки, јадењето лубеница во големи количини всушност може да му наштети на вашето тело. Еве неколку несакани ефекти од консумирање лубеница во големи количини:

Може да предизвика дијареа и други дигестивни проблеми

Лубеницата е одличен извор на вода и подеднакво добар извор на диетални влакна. Сепак, консумирањето големи количини може да доведе до дигестивни проблеми како што се дијареа, надуеност, гасови итн. Содржи сорбитол, кој е соединение на шеќер што промовира течна столица и проблеми со гасови. Друга честа причина за ваквите проблеми е содржината на ликопен, пигментиран антиоксиданс кој ѝ дава боја на лубеницата.

Може да го зголеми нивото на гликоза

Ако сте дијабетичар, голема е веројатноста дека премногу лубеница може значително да го зголеми нивото на шеќер во крвта. Иако е здрава, има висок гликемиски индекс (72).

Може да го зголеми ризикот од развој на воспаление на црниот дроб

Луѓето кои редовно пијат алкохол треба да избегнуваат големи количини на лубеница бидејќи високото ниво на ликопен може да реагира со алкохолот и дополнително да предизвика воспаление на црниот дроб. Прекумерниот оксидативен стрес на црниот дроб може да биде штетен.

Може да предизвика прекумерна хидратација или труење со вода

Интоксикација со вода или прекумерна хидратација е состојба кога вашето тело има вишок вода во него, што доведува до губење на содржината на натриум. Консумирањето големи количини лубеница може да го зголеми нивото на водата во вашето тело. Доколку вишокот вода не се излачува, тоа може да доведе до зголемување на волуменот на крвта, што дополнително предизвикува отекување на нозете, исцрпеност, оптоварување на бубрезите итн. Исто така, може да доведе до губење на нивото на натриум во телото.

Може да предизвика кардиоваскуларни проблеми

Познато е дека лубеницата е одличен извор на калиум, кој е витален нутриент со бројни улоги во одржувањето на здравјето на телото. Помага во одржување на функцијата на електролитите, го одржува нашето срце здраво и ги прави нашите коски и мускули посилни. Сепак, премногу калиум може да доведе до кардиоваскуларни проблеми како што се неправилно чукање на срцето, слаб пулс итн.

Колку лубеница можете да јадете на ден?

Според нутриционистот и физиолог Ритеш Бари, „100 грама лубеница има околу 30 калории. Со оглед на тоа дека најголемиот дел од нејзината содржина е вода, лесно е да се изеде дури и 500 грама, што значи дека штотуку сте изеле 150 калории. Бидејќи е лесна за стомакот, може да не се чувствувате сити, што ќе ве натера да јадете повеќе отколку што треба, како и да посегнете по друга храна по неа бидејќи не ви е доволна. Исто така, има 6 грама шеќер на 100 грама, така што 500 грама лубеница ќе ви дадат 30 грама шеќер. За повеќето луѓе идеално е да јадат помеѓу 100 и 150 грама шеќер дневно од сите намирници заедно. Шеќерот од лубеница ви го зголемува овој број“.

Јадењето лубеница не е лошо, но премногу од сѐ може да биде нездраво, дури и нешто здраво како лубеницата.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

Живот

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Read more

11 книги за кои луѓето најчесто лажат дека ги прочитале

Read more

Како едноставно да избркате змија?

Read more
 

Магазин

Чаша млеко со јаболков оцет против запек и за побрз метаболизам

Читај повеќе

Слушајте си го телото: Пет знаци дека ви недостасува магнезиум

Читај повеќе

Како полесно да го преболите раскинувањето?

Читај повеќе

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Како до совршено вкусна паста без варење во вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа плетењето на пајакова мрежа?

Читај повеќе

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Читај повеќе

Едноставен трик што ќе ви помогне да пешачите 40 минути подолго секој ден

Читај повеќе

Експертите многу јасно објаснија дали треба да се тушираме наутро или навечер

Читај повеќе