Пет јасни знаци дека мора итно да почнете со слабеење бидејќи ви е загрозено здравјето

Кои се симптомите на гојазност и како да знаете дека прекумерната тежина го загрозува вашето здравје?

За повеќето луѓе гардеробата е најдобар показател дали се здебелиле некој килограм повеќе. Доколку панталоните почнат да ве стегаат на половината или сте принудени да го олабавите ременот при закопчување, време е за диета!

Сепак, постојат некои други показатели кои укажуваат дека телото ви страда од вишокот килограми и дека ситуацијата е многу посериозна и поопасна од обичен нарушен физички изглед.

Како да знаете дека треба да слабеете?

Зголемувањето на тежината не секогаш значи дека има проблем со дебелината. Се случува и бројката на вагата да остане во нормални граници, но телото веќе почнало да „трпи“. Како, тогаш, знаете дека е неопходно да се слабее? Според нутриционистот Марина Паниди, треба да обрнете внимание на пет важни знаци кои укажуваат дека е време за диета.

1. Нарушување на сонот

Квалитетот на сонот е директно поврзан со начинот на живот и телесната тежина. Значи, ако одеднаш почнете да 'рчите, имате утрински главоболки, често се будите навечер или устата ви е сува наутро кога ќе станете, тоа значи дека дебелината ви го загрозува здравјето.

2. Болка во зглобовите

Вишокот тежина го зголемува оптоварувањето на зглобовите и на целиот мускулно-скелетен систем. Затоа, при првиот знак на болка во колената и зглобовите, итно сменете ја исхраната и почнете да вежбате наутро.

3. Зголемено потење

Дебелината и прекумерната тежина многу често предизвикуваат зголемено потење. Доколку забележите дека обилно се потите со минимални оптоварувања, како на пример додека бришете прашина, побарајте помош од нутриционист кој ќе ви препише здрава и диетална исхрана.

4. „Појас“ на стомакот

Ова е знак на висцерални масти, кои се и најопасниот вид на маснотии во човечкото тело. Ако обемот на половината е над овие вредности - за жени над 80 см, а за мажи над 94 см, тоа укажува дека е нарушено здравјето и дека е зголемен ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

5. Стрии на кожата

Стриите на кожата најчесто се јавуваат кај трудници, адолесценти во период на брз раст и бодибилдери. Доколку не спаѓате во ниту една од овие групи, тогаш тоа укажува дека пребрзо се дебелеете и дека има проблем. Време е за диета или зголемена физичка активност.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе