Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Доколку чувствувате дека сте нерасположени во зимските месеци, сте уморни, раздразливи и тешко станувате наутро, може да го имате она што се нарекува сезонско афективно пореметување.

Здравствените експерти препорачуваат физичка активност, топла храна и пијалоци и пробување ново хоби како некои од начините за борба против овие симптоми, но се препорачуваат и специфични витамини за борба против симптомите на замор и подобрување на мрачното зимско расположение.

Против малаксаност и замор, земете магнезиум

Магнезиумот помага во производството на примарна енергија во нашите клетки и е клучен за енергетскиот метаболизам. Освен тоа, недоволното количество на магнезиум може да го зголеми чувството на замор.

За да ја зголемите енергијата, земете витамин Б12

Ако имате недостаток на витамин Б12, земањето може да ви помогне да ги зголемите нивоата на енергија и да се чувствувате ревитализирани. Исто така, го поддржува нашиот нервен и дигестивен систем додека ги одржува здрави нашите крвни клетки.

Ако имате недостаток на Б12, може да почувствувате симптоми како што се замор, чувство на слабост, отежнато дишење и главоболки. Витаминот Б12 природно може да се најде и во месото, рибата, јајцата и млечните производи.

Земете витамин Ц за зајакнување на имунитетот

Секако, со постудените месеци доаѓаат и сезонските болести како настинка и грип. Витаминот Ц е од суштинско значење во текот на овие месеци за одржување на имунолошкиот систем, како и за спречување и ублажување на воспалението.

Земете омега 3 за да го подобрите вашето расположение

Омега 3 може да ви помогне да го добиете малото засилување што ви треба и може позитивно да влијае на расположението.

Омега 3 обично се наоѓа во морската храна, јаткастите плодови и семките, кои се сите намирници кои помалку ги консумираме во постудените месеци поради сезонските промени и достапноста на риба.

Сепак, важно е да се напомене дека нашите тела не можат природно да произведуваат омега 3 како што може за другите витамини, па затоа земањето додатоци, особено во овој период од годината, е од клучно значење.

Подобрете го вашето здравје со витамин Д

Витаминот Д е „сончев витамин“ и многу повеќе добиваме природно од сончевата светлина во текот на топлите месеци. Се разбира, во текот на есента и зимата, гледаме многу помалку сончева светлина и, како резултат на тоа, сме изложени на ризик од недостаток на витамин Д.

Не само што е од витално значење за нашето здравје, витаминот Д е исто така суштински за одржување на нормалната функција на имунолошкиот систем и нивото на калциум во крвта. Ова е важно за одржување на здрави коски, заби и мускули.

Иако витамините можат да бидат корисни во зајакнувањето на нашите тела, ако се борите со вашето ментално здравје оваа зима и тоа влијае на вашиот секојдневен живот, најдобро е да разговарате со вашиот општ лекар кој може да ви понуди дополнителна поддршка.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе