Пет лоши навики што ве спречуваат да слабеете

А.С.
/ 04.05.2023 / 14:18

За слабеење се потребни труд, посветеност, солидна мотивација и воспоставување план за вежбање кој најдобро функционира за вас.

Без разлика дали сте нови во процесот на слабеење или напорно работите на слабеење веќе некое време, постојат одредени навики кои апсолутно треба да ги избегнувате по секоја цена. Всушност, никогаш нема да изгубите тежина ако продолжите да ги правите како дел од вашата рутина.

Викторија Брејди, личен тренер во Fyt, споделува пет лоши навики од кои треба да се откажете што побрзо ако сакате да го забрзате вашиот напредок во слабеењето.

Јадење без размислување

Според Викторија, јадењето сè што ни доаѓа при рака сигурно го попречува напредокот во слабеењето. Зошто? Не ги следите калориите што ги внесувате, што може да доведе до прејадување.

„Без разлика дали се смета за ‘здрава’ храна или не, премногу од се може да биде лошо. Наместо тоа, практикувајте контрола на порциите за да можете да следите колку калории внесувате во текот на денот и да го минимизирате прејадувањето“, истакна таа.

Прескокнувате оброци

Прескокнувањето на оброците го става вашето тело во „режим на преживување“, објаснува Брејди, што значи да се држите до внесот на калории за да заштедите енергија.

„Гладот ​​прави поголема веројатност да направите лош избор на храна, како на пример одење во ресторан за брза храна, бидејќи тоа е најбрзата опција за оброк“, додава таа.

Пиете калории

Без разлика дали пиете овошен сок или чаша вино, имајте на ум дека пијалоците можат да бидат натоварени со дополнителни калории.

„Многу луѓе не сфаќаат колку калории имаат повеќето пијалоци, заедно со многу шеќер што го има во пијалоците за да им го подобри вкусот. Премногу шеќер не само што може да доведе до зголемување на телесната тежина, туку и пиењето алкохол, особено, може даа го забави вашиот метаболизам“, вели тој.

Не се одморате доволно

Не ја потценувајте моќта на добар ноќен одмор и закрепнување после тренинг. Колку повеќе го намалувате одморот, толку е поголема веројатноста да внесете вишок килограми.

„Вашето тело не може да се опорави, го отфрла вашиот хормонален баланс и го активира вашиот апетит бидејќи телото има тенденција да копнее за јаглени хидрати и висококалорична храна кога е лишен од сон“, вели Брејди.

Исто така, важно е да се напомене дека деновите за одмор се критични и дека премногу вежбање може да го зголеми вашето губење на тежината и да го зголеми ризикот од повреда.

Давате приоритет на вежбањето пред исхраната

Вежбањето е клучно во секоја програма за слабеење, но треба да има здрава рамнотежа помеѓу фитнесот и вежбањето и исхраната како приоритет, бидејќи нема да можете да ја „надвежбате“ лошата исхрана“.

„Овде стапува на сила правилото 80/20 за слабеење. Осумдесет проценти од губењето килограми се засноваат на тоа што јадете, додека другите 20 проценти се засноваат на она што го правите, односно вежбањето“, рече таа.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Фит

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more

Осум утрински навики што ќе ви помогнат да слабеете

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе