Пет митови и факти за новиот корона вирус

Во Кина се регистрирани 19 случаи на зараза со новиот корона вирус меѓу странски државјани, а двајца од нив веќе се отпуштени од болница. Уште 17 странски државјани се наоѓаат во карантин и се преземаат сите потребни мерки, не откривајќи од кои држави се пациентите.

Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека во земјата починале уште 73 лица од корона вирусот, со што вкупниот број на жртвите достигна 563. Досега бројот на заразените со новиот корона вирус изнесува вкупно 28.018 луѓе.

Во време кога епидемијата на болеста е во ек, на социјалните мрежи, но и во медиумите кружат најразлични дезинформации кои може да предизвикаат паника и непотребна загриженост во врска со овој корона вирус.

Токму затоа со вас ги споделуваме овие пет најчести митови за новиот корона вирус, како и фактите во врска со нив. Пред да ги прочитате, информирајте сте зошто засега се вика само „новиот корона вирус“.

Пет најчести митови и факти за новиот корона вирус

МИТ: Корона вирусот е најопасниот вирус што постои.

ФАКТ: Годишно, обичниот грип убива 60 пати повеќе луѓе отколку корона вирусот.

 

МИТ: Ако ми е дијагностицирана инфекција со корона вирусот, ќе умрам.

ФАКТ: Од сите случаи на заразени, само 2% се починати, а овие пациенти најчесто имале послаб имунитет на организмот, веќе имале и други болести или биле повозрасни пациенти.

 

МИТ: За да бидам заштитен/а, треба да набавам заштитно одело (налик скафандер) и маска N95.

ФАКТ: Најдобрата заштита е редовното миење раце. Исто така препорачливо е да се кива и кашла „во лакт“, а не во дланка.

 

МИТ: За оваа ситуација треба да се паничи и недвосмислено да се обвинува Кина. Исто така, би требало да правиме нечувствителни шеги за и кон меѓународните студенти, или за и кон туристите од Азија.

ФАКТ: Расизмот и ксенофобијата, а не доказите и практичното искуство, се тие кои ги распламтуваат паниката и хистеријата кои се случуваат. Нема оправдување за да се биде груб кон некого.

 

МИТ: Треба да верувам во сè што читам за корона вирусот на интернет, затоа што сè е фактографски проверено и е напишано без каква и да е субјективност.

ФАКТ: Погрешната информација (дезинформацијата) и расизмот се поопасни од кој било вирус. Затоа, наместо идеолошки, барајте текстови кои се базирани на докази и факти и кои не се само од еден извор за информирање.

реклама

Здравје

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Магазин

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Читај повеќе

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Читај повеќе

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Читај повеќе
  • filter

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Читај повеќе

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе