Пет митови за слабеење во кои сè уште верувате

М.С.
/ 19.04.2021 / 13:41

Најчестата причина за неуспешното намалување на тежината не е невнимавањето или неупорноста, туку погрешните митови кои веруваме дека ни помагаат, а всушност ни одмагаат.

Строгите правила ги демотивираат луѓето да се придржуваат кон здравите навики, па тие за кратко време се откажуваат од диетата. Се измачувате вежбајќи, а резултатот доаѓа ептен тешко. Не е до вас, до погрешните информации е.

Кои се најчестите митови за слабеење во кои верувате?

Не треба да вечерате

Овој мит е најлош и не треба да го почитувате. Секој човек има различно темпо на живот, па затоа најправилно е да вечерате доколку ви се јаде, но да јадете здрава храна како салата или туна.

Десертот е забранет

Истражувањата покажаа дека доколку воопшто не јадете слатка храна, ќе се прејадете за време на ручекот или вечерата. Постојат и здрави десерти кои може да ги јадете додека сте на диета.

Не јадете овошје

Научниците докажаа дека треба да јадете свежо овошје додека сте на диета бидејќи внесувате квалитетна храна и на тој начин ќе слабеете, па затоа не верувајте во овој мит.

Јаглехидратите се лоши

Исхраната која не содржи јаглехидрати е штетна за организмот. Мозокот троши 130 г јаглехидрати кои се неопходни и за вежбање. Бирајте ги паметно, но не ги избегнувајте.

Мора да ги броите калориите

Не е важно само колку калории внесувате туку што јадете во текот на денот. На пример, јадење во кое ќе додадете авокадо може да има ист број калории како и колач, па затоа треба да обрнете внимание на тоа што јадете, а не колку јадете.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Фит

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Read more

Топ 20 јадења со речиси 0 калории

Read more

Колку долго човек може да издржи без спиење?

Read more

8-минутни вежби за истегнување нозе со Памела Рајф

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе

Вакцината на Moderna 96 проценти ефикасна кај деца од 12 до 17 години

Читај повеќе