Пет најчести причини за раскинување и развод

Најчестите причини за раскинување се секојдневните фрустрации како што се недостаток на љубов и внимание и расправии за проблеми од минатото.

Иако за раскинување и развод најчеста причина е неверство, статистиките покажуваат дека повеќето бракови и врски завршуваат поради ситниците кои партнерите не ги препознаваат навреме.

Недостаток на внимание

Тој ве слуша што му зборувате, но со мислите е на некое друго место или таа пишува со пријателките додека тој ѝ раскажува за проблемите на работа. Тоа се само некои од сценаријата со кои му покажувате на вашиот партнер дека не се грижите за него.

Сметате дека сте во право, а партнерката се жали дека не ѝ помагате и не учествувате во извршувањето на домашните обврски. Повеќето мажи сметаат домашните обврски се „женска работа“, а тоа ги фрустрира жените кои треба да се грижат за сè.

Се преправате дека сè е во ред

Ситуација во која еден од партнерите е под стрес, а другиот смета дека треба да се опушти и заборави е причина за расправии. Ова наместо со смеа резултира со лутење и конфликт.

Враќање во минатото

Повеќето расправии се поради нерасчистените проблеми од минатото. Најчестите караници се бидејќи не сте ги решиле проблемите и не сте биле подготвени да простите, а сте се согласиле на компромис. Овие ситуации се најчеста причина за развод.

Доколку не се грижите за физичкиот изглед, нема да му бидете привлечни на партнерот. Со ваквото однесување му давате до знаење на вашиот партнер дека не сакате да бидете секси и дека не се трудите да го освоите како порано.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Љубов и секс

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Љубовна пролет ги очекува родените во овие три хороскопски знаци

Read more

Секс во тројка: Од фантазија, до емотивна катастрофа

Read more

Мажите кои изневеруваат тоа го прават поради една од овие причини

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе