Пет намирници кои никогаш не треба да ги замрзнувате

Кога имаме многу обврски, најлесно ни е претходно да подготвиме повеќе храна која ќе ја ставиме во замрзнувач за да имаме што да јадеме кога ќе немаме време да подготвиме оброк. Но, треба да знаете дека некои намирници никогаш не треба да ги чувате во замрзнувач.

Додека некоја храна ги менува вкусот и мирисот по замрзнувањето, друга може лошо да влијае по здравјето доколку е одмрзната, па повторно замрзната.

Кои намирници никогаш не треба да ги замрзнувате?

Млеко

Млекото во фрижидер ќе замрзне, а во текот на одмрзнување ќе се раздели на парчиња и ќе почне да тече од дното, па нема да можете да го користите.

Сепак, не треба да го пиете, но може да го користите за готвење.

Компири

Компирот има голем процент на вода, па ако го чувате во замрзнувач ќе стане мек и кашест. Свежите компири никогаш не треба да ги чувате во замрзнувач. Може да замрзнете само печени компири.

Јајца

Никогаш не треба да чувате јајца во замрзнувач бидејќи може да се развијат многу бактерии.

Сирење

Сирењето е исто на листата на намирници кои никогаш не треба да ги замрзнувате. Откако ќе го извадите од замрзнувач ќе забележите водени грутки и вкусот ќе биде чуден.

Некои видови овошје и зеленчук

Кој било вид на овошје и зеленчук што содржи висок процент на вода(целер, краставица, марула, лубеница, диња итн.) не треба да ги чувате во замрзнувач бидејќи во нив ќе се формираат ледени кристали. Откако ќе ги извадите oд замрзнувач ќе бидат кашести и нема да може да ги јадете.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе