Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Има многу причини поради кои се појавуваат подочници: стрес, недостаток на сон, хормонски промени и друго, но не треба да купувате скапи креми за да ги сокриете.

Може да користите намирници кои ги имате во својата кујна.

Краставица

Краставицата е најдобар начин за да ги покриете подочниците. Исечете две кришки краставица и оставете ги во фрижидер 30 минути. Потоа, ставете ги на подочниците и почекајте 10 минути. Измијте ги очите со млака вода. Применувајте ја методата два пати дневно за да изгледате свежо.

Домати

Содржат ликопен, антиоксидант кој прави чуда за кожата. Може да измешате цеден домат со малку сок од лимон. Нанесете со туфер под очите. Измијте по 10 минути.

Компир

Компирот е извор на витамин Ц кој го враќа сјајот на кожата и ги отстранува подочниците. Направете сок од компири и нанесете го со туфер.

Портокал

Сокот од портокал е идеален за негата на очите бидејќи содржи витамини А и Ц.

Бадемово масло

Има висока концентрација на витамин Е. Нанесете мала количина и измасирајте ја на подочниците. Оставете да делува преку ноќ и измијте ги очите наутро.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Стил

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Read more

paco rabanne PHANTOM - моќен машки парфем од нова галаксија

Read more

Модна недела во Милано - што може да научиме од уличниот стил?

Read more

Тажна исповед на Линда Евангелиста: Трајно сум деформирана

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе