Пет намирници кои помагаат за чистење на телото од никотин

Сите сме свесни дека цигарите се штетни за здравјето и дека е многу тешко да се ослободите од оваа навика. Дури и доколку успеете, ефектот на никотин ќе трае со години. Има намирници кои ќе ви помогнат да го исфрлите никотинот од телото.

Брокулaтa е богатa со витамините Ц и Б5, а познато е дека цигарите го намалуваат нивото на витамин Ц во организмот. Ќе ви помогне да го ослободите телото од никотин. Карфиол, прокељ, зелка и рукола се исто така корисни.

Сокот од портокал е исто така богат со витамин Ц. Редовното консумирање на портокал го забрзува метаболизмот и ќе ве ослободи од чувството на стрес. Никотинот го разградува колагенот, а витаминот Ц игра важна улога во неговото формирање.

Никотинот исто така го оштетува квалитетот на кожата. Сокот од морков го спречува нејзиното стареење и ѝ овозможува да се опорави. Ги содржи витамините А, Ц, К и Б кои се докажано ефикасни во исфрлање на никот.

Спанаќот е еден од најздравите видови на зеленчук бидејќи содржи голема количина на фолна киселина. Го штити панкреасот од штетните ефекти кои се предизвикани од никотин. Се препорачува лицата со висок крвен притисок да јадат спанаќ бидејќи се намалува нивото на калиум.

Кивито го нормализира нивото на витамин А, Ц и Е. Ги намалува метаболитите кои предизвикуваат рак. Исто така го чистат и црниот дроб.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Здравје

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Read more

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Read more

Вакцините веројатно штитат од тешка форма на ковид по заразување со омикрон варијантата

Read more
 

Магазин

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Читај повеќе

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Читај повеќе

Дали бебињата плачат во утробата на мајката?

Читај повеќе

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Читај повеќе

Како да се препознае Алцхајмеровата болест?

Читај повеќе

Пет „совети“ за диети и слабеење во кои не треба да верувате

Читај повеќе
  • filter

Која е 44 години помладата девојка на Мик Џегер која му го роди осмото дете?

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе