Пет намирници кои треба да се избегнуваат за рамен стомак

Ф.З.
/ 29.08.2023 / 09:41

Кој не сонува за совршено рамен стомак? Маснотиите на стомакот се тврдоглаво нешто за губење, дури и за оние кои поминуваат часови потејќи се во теретана.

Исто така, абдоминалната дебелина е поврзана со Алцхајмерова болест и други метаболички и васкуларни заболувања. Следењето на правилната рутина за вежбање, правилната исхрана и здравиот начин на живот ќе ви помогнат да ги постигнете стомачните мускули од вашите соништа.

Во продолжение ви пренесуваме неколку намирници кои не треба да ги јадете за да го остварите сонот за рамен стомак.

Мешунки

Мешунките се хранливи, но и се богати со јаглехидрати. Затоа, иако можете да ги јадете за нивните протеини, за да добиете рамен стомак паметно е да ги исклучите од вашата исхрана.

Јогурт

Една шолја полномасен јогурт содржи речиси 170 калории, една шолја јогурт со малку маснотии има 120 калории, а една шолја од популарниот јогурт со двојна крема содржи околу 230 калории. Значи, одлуката да го исфрлите од исхраната или не е секако едноставна.

Газирани пијалаци

Една мала лименка газиран сок содржи 140 калории, додека поголемите можат да содржат дури и двојно повеќе. Избегнувањето е чекор во вистинската насока доколку сакате рамен стомак.

Бело брашно

Истражувањата покажуваат дека потрошувачката на преработено бело брашно е меѓу водечките причини за дебелина. Преработеното бело брашно обично содржи малку или воопшто нема хранливи материи, нема влакна, а една шолја содржи 455 калории. Како алтернатива, консумирајте 100-процентно брашно од цело зрно.

Шеќер

Вкусно за вашите непца, но не толку слатко за вашиот рамен стомак. Прекумерното консумирање шеќер е водечка причина за дебелина и дијабетес. Една чаша бел шеќер содржи 773 калории.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фит

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе