Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Одредени животни навики може да го отежнат, па дури и невозможното губењето на салото од стомакот, а некои од нив се: седење по цел ден, пушење, прекумерно консумирање храна, лош сон и погрешен избор на вежби.

Висцералните масти се поврзани со зголемен ризик за голем број здравствени проблеми, вклучувајќи дијабетес тип 2, хипертензија, срцеви заболувања, висок холестерол, заболување на замастен црн дроб, метаболички синдром и поголема смртност.

Поради ова, многу луѓе се подложени на различни методи за слабеење, но одредени навики можат да го забават процесот.

Според лекарите, следните 5 навики го забавуваат губењето на салото од стомакот:

Целодневно седење

Поминувањето неколку часа дневно во седечка положба е прилично нездраво и е фактор на ризик за хронични болести, како што се дијабетес тип 2 и срцеви заболувања, велат лекарите. Со користење на техники за МРИ и монитори за физичка активност, истражувањата покажаа дека колку повеќе време поминуваме во седечка положба, толку е посилна поврзаноста со повисоките нивоа на внатрешни и стомачни маснотии. Ова е особено така ако долгите периоди на седечко однесување биле непрекинати.

Прекумерна консумација на храна

Иако губењето на тежината е покомплицирано отколку едноставно внесување и изнесување калории, јадењето повеќе отколку што согорувате ќе го забави губењето на маснотиите. Јадете 500 до 1.000 калории помалку отколку што согорувате во еден ден за да изгубите и до половина килограм неделно, сугерира Центарот за контрола и превенција на болести во Обединетото Кралство.

Лош сон

Лишувањето од сон (спиење помалку од 7 часа навечер за здрави возрасни лица) ќе го забави губењето на тежината во стомакот. Истражувањата покажуваат дека, дури и кај млади, здрави и релативно слаби субјекти, лишувањето од сон е поврзано со зголемен внес на калории, многу мало зголемување на телесната тежина и значително зголемување на акумулацијата на абдоминалните масти.

Погрешен избор на вежби

Што се однесува до согорувањето на салото на стомакот, експертите препорачуваат редовни аеробни вежби. Тренингот со отпор е одличен за подобрување на силата и зголемување на чистата телесна маса, но ако сакате да ги намалите мастите од стомакот, аеробното вежбање е подобар избор бидејќи согорува повеќе калории.

Пушење

Пушењето може да доведе до зголемување на висцералните масти, покажуваат бројни студии. Тутунот влијае на распределбата на маснотиите преку хормони како што е кортизолот, кој го зголемува таложењето на маснотиите во стомакот.

Тагови
реклама

Во сенка на бруталниот Холанд се раѓа чудо што се чека уште од ерата на Марадона

Read more

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Read more

The Sun: Јунајтед го најде наследникот на Роналдо

Read more

Кинеските научници на Месечината пронајдоа гориво на иднината

Read more

Здравје

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Read more

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Read more

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Read more

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Read more
 

Магазин

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Читај повеќе
  • play_arrow
Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Читај повеќе

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе