Пет особини кај партнерот кои никогаш не може да ги смените

Клучот за успешна, стабилна врска е прифаќање на партнерот таков каков што е. Во тоа може да помогне искрен и отворен разговор, како и одржување на физичка и психичка блискост.

Ако инсистирате партнерот да се промени, бидете подготвени за разочарување, смета сексологот Трејси Кокс. Според нејзиното искуство во брачни советувања, таа смета дека неколку работи не може да ги промениме кај партнерот, а вам ви останува да го прифатите каков што е или да ја раскинете врската за да не се мачете меѓусебно.

Еве за кои особини станува збор:

1. Проблеми со зависност

Статистиката покажува дека бројот на излечени зависници од алкохол, дрога, обложување и слично е за жал многу низок, најмалку 10% од луѓето успеваат долгорочно да се изборат со овие пороци.

Луѓето кои веруваат дека партнерот поради нив ќе остави некој порок зад себе, најчесто живее во заблуда. Конечниот резултат целосно зависи од оној кој има проблеми со зависноста.

2. Клучни карактерни црти

Некои карактерни црти се вродени, но повеќето особини се формираат до 18 година од животот. тоа не значи дека некој не може да се промени, но не треба да очекувате чудо. Студија на Универзитетот Харвард покажа дека до 30 година нашата личност во целост е изградена. И тогаш е потешко да ги менуваме основните постулати во животот.

3. Неговиот однос со семејството

Без разлика дали вашиот партнер е мамин син или партнерката е жена која пред секоја одлука мора да се советува со мајка и, или пак воопшто нема почит кон родителите, не сметајте дека може да го промените односот граден со години. тој има своја динамика и зависи од двете страни кои го создале.

4. Либидо

Во почетните фази од односно сите парови почесто имаат секс, што се случува под влијание на хормоните, на нешто нови и непознато. Со текот на времето доаѓа до рутина, а дури потоа се открива вистинското либидо на поединецот. Додека некој сака секс секојдневно, на другиот му е доволно еднаш во две недели.

Ако разликите се големи, мали се шансите да постигнете заеднички одговор. Порано или подоцна, ќе се појави проблем на сексуален план.

5. Религиски убедувања

Партнерот е атеист, а вие сте религиозни или обратно?

Системот на верувања е нешто што се формирало во раното детство и длабоко е вткаено во неговата личност. Да барате некој да промени такви ставови е лицемерно, неоправдано и безобразно, тоа говори дека всушност вашиот партнер не ви се допаѓа таков каков што е.

реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Љубов и секс

Орален секс: Кој повеќе ужива да прима, а кој да пружа задоволство?

Read more

Кои се најчестите секс-фантазии на жените кога се во врска

Read more

Промени во сексот по 30-тата година кои никој не ги кажува

Read more

И жените гледаат порно, еве во што најмногу уживаат

Read more
 

Магазин

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Читај повеќе

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет вежби за кои не вреди да си го трошите времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Како усните да ви изгледаат поголеми и полни, без естетски зафати?

Читај повеќе

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Читај повеќе

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да ја переме облеката, според дерматолозите?

Читај повеќе

Масло од рузмарин: 5 проблеми за кои може да ви помогне оваа билка

Читај повеќе

Воздухот во Чернобил е помалку радиоактивен благодарение на нова технологија

Читај повеќе