Пет освежителни летни салати

Летото е на прагот, а со растењето на температурите, сите сакаме да се освежиме.

Во овој период треба да почнете да јадете повеќе свежа и сирова храна, и тоа од две причини.

Првата е за да го намалите времето поминато во кујна, каде ќе создавате уште поголема топлина во домот со пржење, варење и печење на храната. На овој начин ќе го намалите загревањето во домот.

Втората е за да внесувате полесни, а сепак вкусни и хранливи оброци што ќе ви даваат доволно витамини, минерали и електролити за да го одржувате телото хидрирано, освежено и да не го оптоварувате со варење тешка храна од која ќе ви биде уште пожешко.

И секако, нели би сакале да ги искористите сите сезонски плодови додека ги има свежи? Искористете ги рецептите што ги предлага тимот на Tasty и уживајте во вкусовите на летото.

реклама

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Снајдер: Можев да бидам како Меси или Роналдо, но не сакав

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Read more

5 рецепти за крофни

Read more

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Read more

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе