Пет причини поради кои се јавува еректилна дисфункција

Милион мажи ширум светот страдаат од еректилна дисфункција во некој период од животот.

Воглавно, оваа појава се врзува за староста, но еректилната дисфункција сè почесто се јавува како последица на физичка и психолошка состојба.

Ова се неколку причини зошто се јавува ова пореметување:

Медицинска состојба

Одредени состојби како што се срцеви заболувања, често можат да бидат причина за еректилна дисфункција. Симптомите можат да се појават и порано поради кардиоваскуларни проблеми како што е атеросклерозата. Освен тоа, причина за еректилната дисфункција може да биде и дијабетес, хронично заболување на бубрезите и мултиплекс склероза.

Емоции

Проблемите во врската можат да бидат причина за проблеми во брачната постела. Депресијата, анксиозностa, ниската самодоверба, чувство на вина и страв од сексуален неуспех се фактори кои влијаат на ерекцијата.

Таблети

Определени лекови можат да ја отежнат ерекцијата, како што се антидепресиви или таблети за крвен притисок. Овие лекови го зголемуваат ризикот за еректилна дисфункција.

Животни одлуки

Пушењето, пијалоците или дрогата ја зголемуваат шансата за проблеми со пенисот. Меѓутоа, консумирање на намирници полни со флавонид, како што е боровницата, можат да го намалат ризикот од појава на еректилна дисфункција.

Физички повреди

Повреди во долниот дел од телото можат да предизвикаат и дисфункција на ерекцијата.

Дури до 47% од мажи не бараат професионална помош за овој проблем, покажува едно истражување.

реклама

Љубов и секс

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Read more

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Read more

Најчестите лаги кои мажите ги кажуваат на првиот состанок

Read more

Секогаш расположени за авантура: Промискуитетни хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе